سفارش تبلیغ
صبا ویژن

 

سریال شهرزاد روایتگر زندگی دو جوان عاشقی است که در دوران کودتای 28 مرداد 1332 روزگارشان را سپری می کنند. یکی از نقاط ضعف مهم این اثر که تاکنون مجوز 10 قسمت آن برای پخش در شبکه خانگی از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی صادر شده است حجاب نامناسب و حرکات نامتعارف نقش آفرینان زن است که موجب تعجب دلسوزان نظام و انقلاب شده است.

متاسفانه چندین سال است که با رخنه فرهنگی به وجود آمده شاهد آن هستیم که نمایان بودن موهای بازیگران زن به یک رسم معمول در فیلم های سینمایی تبدیل شده است  در صورتی که یک تار موی همان بازیگر در فیلم های رسانه ملی مشخص نیست تا این سوال مطرح شود که مگر حکم خدا در فیلم های سینمایی تغییر کرده که زنان از حجاب اسلامی برخوردار نیستند؟ و تا کی باید شاهد این رفتار دوگانه باشیم ؟ و آیا بناست این رخنه فرهنگی مسموم و کشنده در شبکه خانگی هم نفوذ کند؟

رهبر معظم انقلاب در دیدار با اعضای مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه با مسائل فرهنگی شوخی و بی‌ملاحظگی نمیشود کرد تاکید کردند که "اگر چنانچه یک رخنه‌ی فرهنگی به‌وجود آمد، مثل رخنه‌های اقتصادی نیست که بشود [آن را] جمع کرد، پول جمع کرد یا سبد کالا داد یا یارانه‌ی نقدی داد؛ این‌جوری نیست، به این آسانی دیگر قابل ترمیم نخواهد بود، مشکلات زیادی دارد" (1)

 
و اما استفتائی از مراجع در این باره:


- حکم شرعی تهیه، ساخت و اعطای مجوز از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به فیلم هایی که در آن بازیگران زن، حجاب اسلامی را رعایت نمی کنند از جمله نمایان بودن بخشی از گردن، گلو و موهایشان در برابر مخاطبین که نامحرم هستند و ثانیا مشاهده چنین فیلم هایی که درآن بازیگران زن، حجاب اسلامی را رعایت نمی کنند از جمله نمایان بودن بخشی از گردن و گلو و موهایشان در برابر مخاطبین که نامحرم هستند چیست؟ پاسخ چند تن از مراجع عظام تقلید به این استفتاء در ذیل می آید:


حضرت آیت الله صافی گلپایگانی:

1 و 2 -تهیه فیلم و تماشای آن بصورت مذکور در سوال خلاف شرع و حرام است ، والله العالم



حضرت آیت الله مکارم شیرازی:


1- چنانچه مطابق موازین شرعی و با حجاب اسلامی نباشد، جایز نیست.
2- در صورتی که صاحبان فیلم و عکس را بشناسند جایز نیست، و اگر آنها را نشناسند و منشأ فسادی نگردد(بدنها عریان یا نیمه عریان نباشد) جایز است.


حضرت آیت الله شبیری زنجانی:


1- فارغ از تحقق عناوین دیگر چنانچه موجب ترویج فساد شود جائز نیست.
2- اگر نوعا محرک شهوانی باشد یا مفسده دیگری داشته باشد جایز نیست.



حضرت آیت الله گرامی:
1) فیلم هایی که معمولا باعث نگاه شهوانی می شود شرعا مشکل دارد
2) هرگونه نگاه به فیلمهایی که محرک شهوانی و به قصد لذت باشد ممنوع است و جایز نیست


حضرت ایت الله علوی گرگانی:
1- در صورتی که اینگونه برنامه ها عرفا موجب ترویج فساد یا مسائل خلاف ارزش و یا تضعیف روحیه دینی مردم شود و یا دارای مضامین خلاف دین و ضد ارزشی باشد مجوز دادن جایز نیست.
2- اگر دیدن این فیلمها موجب تهییج شهوت و یا تضعیف روحیه دینی و یا به ابتذال کشیده شدن بیننده باشد دیدن ان حرام است

-این حقیقت تلخ را باید پذیرفت که اکثر فیلم های ما اسلامی نیستند زیرا اسلامی بودن فیلم بدین معنا نیست که فقط  نشان بدهیم فردی در مسجد نماز می خواند یا در یک مراسم مذهبی شرکت می کند ، بلکه زمانی فیلم های ما اسلامی است که فیلمنامه های ما اسلامی باشد و در آن مواردی مغایر با اسلام نباشد، در طول فیلم مخاطب بفهمد که نتیجه مثبت حاصل شده به خاطر عمل به فرامین اسلام و نتیجه تلخ آن دوری از این فرامین است، بازیگران از حجاب و عفاف مورد نظر اسلام بهره ببرند نه اینکه با بی حیایی و بد حجابی تبلیغی علیه این ارزش مهم دینی باشند

-مگر خداوند متعال در قرآن کریم  به صراحت نفرمود که " به مردان با ایمان بگو: دیده [از نامحرم‌] فرونهند و پاکدامنى خود را حفظ کنند، که این براى آنها پاکیزه‌تر است. همانا خدا به آنچه مى‌کنند آگاه است و به زنان با ایمان بگو: دیدگان خود را [از نامحرم‌] فرو بندند و دامان خویش را حفظ کنند و زینت خود را جز آنچه نمایان است [مانند دست و صورت‌] آشکار نسازند، و باید روسرى‌هاى خود را بر سینه‌هاى خویش فرو اندازند (تا گردن و سینه با آن پوشانده شود) و زینت و آرایش خود را آشکار نکنند جز براى شوهر..."(2)

 

پس چگونه باور کنیم که مسئولین به فکر درمان بیماری مهلک بدحجابی هستند در صورتی که در فیلم های ما شاهد مانور بی حیایی و بی عفتی هستیم  که از باب حیا به نمونه هایی از بی حیایی های صورت گرفته و حرکات نامتعارف شهرزاد اشاره نمی کنیم و به این عنوان بسنده می کنیم که چرا در صحنه هایی از فیلم شاهد نمایان بودن گلوی بازیگران زن هستیم و با این توصیف چگونه وزارت ارشاد به پخش این قسمت های فیلم بدون دستور اصلاحیه مجوز داده است؟

 

 

 

-قران کریم در آیه 32 سوره مبارکه احزاب زنان را از تبرج و خودنمایی و آشکار ساختن زینت در برابر مردم نهی کرده است پس چرا ما در فیلم هایمان با ارایش های زننده و پوشش نامناسب، بازیگران زن را همچون برجی در برابر دیدگان همه ظاهر می کنیم و بستر فتنه ای را مهیا می کنیم که امام صادق درباره آن  فرمودند از نگاه [ناپاک] بپرهیزید که چنین نگاهى تخم شهوت را در دل مى‌کارد و ‏همین براى فتنه‌ى صاحب آن دل بس است.(3)



 

-یکی از نکات جالب توجه این است که در سایت رسمی سریال شهرزاد آمده است "دانلود نکنید ،حلال بخرید" ، "دانلود های خود را حلال کنید" که بیانگر این است که عوامل ساخت فیلم به مقدسات و احکام دین مبین اسلام معتقد هستند که در اینجا این سوال مطرح می شود که فقط در زمینه تامین مالی باید از احکام دین تبعیت کرد یا در رعایت حجاب و عفاف نیز باید به دستورات خدا عمل کرد؟

 

نمونه دیگری از این دوگانگی را می توان در سکانسی از این سریال مشاهده کرد که سفره ای به نام حضرت زهرا سلام الله علیها انداخته شده است و در آن بانوان در کنار دف زن  عباراتی چون سیدتی زهرا، حبیبتی زهرا را می خوانند در صورتی که حضرت زهرا سلام الله علیها جلوی یک فرد نابینا هم پوشش خود را حفظ کرد و فرمود اگر او مرا نمی بیند من که او را می بینم، و شامه او بوی مرا استشمام می نماید(4) و همچنین در حدیثی فرمودند: بهترین چیز برای زنان این است که (بدون ضرورت) مردان نامحرم را نبینند و مردان نامحرم نیز به آنان ننگرند.(5)

 

در صورتی که در شهرزاد ابتدایی ترین مسائل حجاب بانوان نه تنها رعایت نشده است بلکه به جهت خلاف آن نیز تمرکز شده است.

 

پی نوشت

1)بیانات در دیدار اعضای مجلس خبرگان رهبری - 1392/12/15
2) آیات 30 و 31 سوره نور

3)تحف ‏العقول ص 305
4) 8 بهجه , ج 1
5)«بحار الانوار، ج 104، ص 36»




      

افسران -  وقتی زنان غربی محجبه می شوند!!!

در یونان باستان که یکی از مظاهر تمدن غرب به حساب می آید، وضعیت زنان و دختران هیچ تناسبی با واژه تمدن نداشت. آن ها از هیچ نظر برای زن منزلت و جایگاهی قائل نبودند. زنان رومی در حقیقت اشخاص به شمار نمی آمدند و در دسته بندی ها جزو اشیاء بودند و مانند اشیا به ارث برده می شدند. حتی ظهور ادیان الهی در غرب، تغییر مطلوبی در وضعیت زنان به وجود نیاورد؛ چرا که ادیان الهی دستخوش تحریف قرار می گرفتند و برخی قوانین ظالمانه بشری جایگزین قوانین الهی می شدند؛ مثلا در آیین تحریف شده یهود تولد دختر را مایه ننگ می دانستند و همچنین در اندیشه های مسیحیت زن را عاملی وسوسه گر، عامل فریب آدم، همکار شیطان و گاهی هم شیطان کوچک می خواندند...




      


پیامهای عمومی ارسال شده

+ اگر من ...