سفارش تبلیغ
صبا ویژن

در شرایطی که مردم خوزستان به جای اکسیژن سالم، خاک می‌خورند رئیس سازمان محیط زیست به دلیل آلودگی هوا سفرش به عروس کارون را لغو کرد.

                  

 اهواز برای سومین بار در دهه دوم بهمن ماه رنگ خاک به خود گرفت خاکهایی که در همه جای این شهر از جمله روی ماشینهای در حال عبور از خیابان تا ریههای تک تک شهروندان وجود دارد، حتی شاخص آلودگیهای اهواز به مرزی رسید که دستگاههای کنترل آلودگی هوا را شگفت زده کرد و از کار انداخت.

 

گرد و غبار شدید استان خوزستان تا آنجایی است که باعث کاهش دید در برخی از شهرهای خوزستان تا کمتر از 500 متر شده است و حتی اخبار واصله حکایت از چندین تصادف جاده‌ای در این استان دارد.

 

در همین راستا نیز گروهی از مردم اهواز روز گذشته در اعتراض به گردوخاک مقابل استانداری و فرمانداری تجمع کردند معترضان که از شهرهای مختلف خوزستان آمده بودند و در میان آنان زنان و کودکان نیز دیده میشدند ضمن انتقاد شدید از عملکرد مسئولان در این زمینه خواستار اقدام جدی آنان شدند. (+ لینک خبر)

 

 

 

بر پایه این گزارش معصومه ابتکار رئیس سازمان حفاظت محیط زیست که قرار بود برای رسیدگی و انجام بررسیها دراین زمینه به اهواز سفر کند طبق اعلام مدیر روابط عمومی استانداری اهواز به دلیل شدت پدیده گرد و خاک سفر وی لغو شد. (+ لینک خبر)

 

پس از این نیز شعاعی مدیر ملی کارگروه مقابله با پدیده گرد و غبار در گفتگویی خبر داد: هفته آینده بنده به عنوان مدیر ملی کارگروه مقابله با پدیده گرد و غبار و معصومه ابتکار رئیس سازمان محیط زیست و نماینده دولت به اهواز می‌رویم!

 

در همین راستا ساعاتی پیش رئیس جمهور برای اعلام هم دردی خود با کارون نشینان پیامی را در صفحه اینستاگرامش منتشر کرد که متن آن بدین شرح است:

 

با شما هم نفسم
دلاوران جنوب،خوزستانی‌های خونگرم،مرزبانان غیور

باز هم نفس‌هایتان از میهمان شوم گرد و غبار به شماره افتاده است. اینکه شما هموطنان عزیزم،گاه به گاه در برخی استان ها و این روزها در خوزستان و اهواز دلاور، به جای هوای پاک، حتی خاک تنفس کرده‌اید، دردی مشترک و اولویتی جدی ست.

با شما هم نفس‌ام.. چنانچه هم قسم بوده و هستیم..تا مشکلی که سالیان دراز ایجاد شده،گام به گام از میان برداریم.. تا برای همیشه غبار از پیکر عروس کارون بزداییم..

کارگروه رفع الودگی هوا در دولت، به ریاست رییس سازمان محیط زیست و حضور تعدادی از وزرا،لحظه به لحظه پیگیر کاهش الودگی هوا و ارایه گزارش اقدام ها در این زمینه هستند.

از استاندار خوزستان خواسته ام ضمن مشارکت همه دستگاهها و صاحب نظران، با کارگزوه دولت در تماس و همکاری باشند و پیشنهادهای عملی ارایه کنند. از وزیر بهداشت هم خواسته ام که به بیماران عزیز و اسیب دیدگان رسیدگی ویژه کنند. سازمان مدیریت و برنامه ریزی هم موظف شده اعتبارات ویژه را تخصیص دهد.

برای پاکیزگی هوا، عزمی تازه لازم است. با هم همت کنیم تا فضای تنفس بگسترانیم.

بدانید که با شما هم نفس ام

 

با وجود اینکه شدت گرد و غبار فراگرفته در شهر اهواز در سال‌های اخیر بی سابقه بوده و حتی خیابان‌های این شهر تقریبا خالی از مردم شده و همه خانه‌های خود پناه بردند و البته در شرایطی که ریه‌های مردم خوزستان به جای اکسیژن سالم مملو از گرد و غبار است، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست سفرش را به اهواز آن هم به دلیل عدم امکان سفر هوایی لغو کرده و ترجیح داده تا در دفتر کاش یعنی در حوالی پارک پردیسان به عنوان یکی از عظیم‌ترین پارک‌های طبیعت کشور اکسیژن سالم تنفس کند!

 

این در حالیست که البته جای این سوال است که باوجود شدن گرد و غبار بی سابقه در این استان، آیا تنها راه رفت و آمد به اهواز از طریق هوایی است!؟ و البته بهتر نبود با سفر به استان های همجوار و نزدیک، مسیر کوتاهی را هم به طریق زمینی طی کرد؟

 

شاید حضور یکی از مسئولین در میان مردم اهمیت هم دردی را دوچندان کند و تا پایان صبر مردم این استان برای زدودن غبار از پیکر عروس کارون، تسکینی بر سینه‌های غبار آلود آنها شد!!

 

باران‌زده اینجا و کنون سر مستیم

فوراً دهن منتقدان را بستیم

زیر شن و ماسه گرچه اهوازی رفت

ما هم نفس شما ز تهران هستیم

 
      

اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه‌های کشور خطاب به محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشور نامه‌ای نوشت.

   

متن این نامه به شرح زیر است:

 

 «خداوند هرگز بر [زیانِ‏] مؤمنان، براى کافران راه [تسلّطى‏] قرار نداده است. نسا -141

 

جناب آقای دکتر محمد جواد ظریف

 

وزیر محترم امور خارجه

 

سلام علیکم

 

چندی است که در پی نامه نگاری‌ها و بیانیه‌های مختلف بدنبال این بودیم که در نشستی مستقیم با شخص شما نکات و سوالات خود پیرامون وضعیت و اقدامات دستگاه دیپلماسی کشور را بیان کنیم و جواب‌های شما را بشنویم. اما متاسفانه از سوی شما مورد قبول واقع نشد. با خود فکر می‌کردیم شاید مشغله زیاد باعث جلوگیری از برگزاری چنین جلسه میمون و مبارکی شده است. اما ناباورانه شما در مصاحبه‌ای اعلام کردید «هر چقدر می‌خواهند انتقاد کنند، پاسخی از من نمی‌شنوند».

 

جناب آقای وزیر خوب است بدانید که در نظام جمهوری اسلامی شما در جایگاهی قرار دارید که باید ضمن انجام خدمت، به آحاد ملت اعم از منتقد و موافق، مسئول و غیر مسئول پاسخگو باشید.

 

جناب آقای دکتر ظریف

 

ما می‌خواستیم از شما بپرسیم، که چرا برخلاف باور‌ها و اصول دینی و انقلابی در مقابل دشمنان قسم خورده ملت، با لبخند و نرم خویی رفتار می‌کنید ولی در مقابل خودی‌های خون دل خورده برای کشور، تندخو و بی‌پروا سخن می‌گویید؟

 

می‌خواستیم بپرسیم، مگر این نیست که کشورهای غربی پیرو رئالیسم در سیاست خارجی هستند و شما هم بار‌ها گفته‌اید که باید واقع بین بود؛ سلّما. آیا گمان نمی‌کنید رفتارهای اخیر نه تنها واقع بینی نیست بلکه خوشبینی مفرط است؟ چه اینکه بر اساس تجربه سی و چند ساله می‌بایست بدبینی را به سیاست خارجی آنهم در مواجه با آمریکا و کشورهای غربی لحاظ کرد.

 

می‌خواستیم بپرسیم، مگر این نیست که بنا بر حکم قرآن، دشمنان اسلام هیچگاه از مومنین راضی نمی‌شوند تا اینکه آن‌ها دست از دین خود بردارند. پس چطور شما می‌خواهید با حفظ خطوط قرمز و حیثیت اسلامی از راه تعامل با غرب؛ آمریکا و کشورهای غربی که دشمن قسم خورده این مردم هستند را راضی کنید؟

 

می‌خواستیم بپرسیم، چرا در مقابل تمام هجمه‌هایی که کشورهای غربی علیه ملت ایران انجام دادند از فریبکار خواندن ملت ایران که شما نیز جزئی از آن هستید گرفته تا ملاقات با عاملین فتنه تا توهین به مقدسات اسلامی، سکوت کردید؟ البته وقتی از شما پرسیده شد، چرا واکنشی در خور انجام نمی‌دهید پاسخ دادید که این صحبت‌ها برای مصرف داخلیشان است. پس چرا شما حداقل برای مصرف داخلی در کشور موضع محکم و قویی نمی‌گیرید؟

 

می‌خواستیم بپرسیم، چرا در طول مذاکرات بگونه‌ای رفتار می‌کنید تا این گمان برود که شما آماده برقراری ارتباط با آمریکا هستید و باز هم این رفتار را طوری ادامه می‌دهید که انگار نه تنها آماده بلکه مشتاق برقراری این رابطه شوم و ننگین هستید؟ که اگر این طور باشد بدانید این رابطه، رابطه گرگ و میش و این دست دادن و ارائه لبخند، دست دادن و لبخند زدن به شیطان اکبر است.

 

می‌خواستیم بپرسیم، که آیا پیاده روی خود با آقای کری آن هم در وسط مذاکرات را غیر از پروژه عادی سازی روابط با آمریکا قلمداد می‌کنید؟

 

می‌خواستیم بپرسیم، که چرا در هنگامه توهین به پیامبر رحمت و مهربانی (ص) در مذاکرات بجای اخم و اعتراض به کسانی که از این توهین حمایت کردند، لبخند زدید و بعد هم به پاریس رفتید و از بهبود روابط با فرانسه که حامی توهین کنندگان و بازیچه دست صهیونیست هاست ابراز خرسندی کردید؟

 

می‌خواستیم بپرسیم، مگر هنگام لبخند زدن و پیاده روی صدای فریاد مسلمین و مبارزان جهان و اشک دیده کودکان مظلوم آواره فلسطینی را ندیده‌اید و نشنیده‌اید؟ یا اینکه نمی‌دانید جوانان لبنانی و عراقی و یمنی و فلسطینی و پاکستانی و همه جوانان عدالت خواه و استکبار ستیز جهان، چشمانشان به رفتار و مقاومت مردم و مسئولین ایرانی دوخته شده است؟

 

می‌خواستیم بپرسیم، مگر نشنیده‌اید که مردم کشور آذربایجان گفته‌اند که «از بعد از انقلاب آقا خمینی (ره) اگر ایرانی‌ها خندیده‌اند ما هم خندیده‌ایم و اگر گریه کرده‌اند ما هم گریسته‌ایم» پس چرا باز هم با لبخند حاکی از اشتیاق به برقراری رابطه با آمریکا، با دشمن خونین مسلمان دست دادید؟

 

می‌خواستیم بپرسیم، بعد از تمام این اقدامات چرا لااقل عذرخواهی نکردید و چرا هنوز هم حاضر به عذرخواهی از مسلمانان بخاطر این رفتار تاسف بار نیستید؟

 

می‌خواستیم بپرسیم، نتیجه دیپلماسی لبخندتان چه بوده است؟ آیا چیزی جز توطئه نفتی آمریکایی- سعودی عاید ملت کرده است، که هم ترمزی است برای چرخیدن سانتریفیوژ‌ها و هم اقتصاد و معیشت مردم؟ یا غیر از این بوده است که دانشجویان ایرانی را از نروژ اخراج کرده‌اند و حتی پس از یک سال به نماینده معرفی شده دولت برای حضور در سازمان ملل ویزا ندادند و دولت ناچار شد با معرفی فرد دیگر، از موضع خود عقب نشینی کند یا غیر از این است که تحریم‌های جدید را در دستور کار خود قرار دادند و شما فقط گفتید به روح توافق ژنو ضربه می‌زند؟

 

جناب آقای دکتر ظریف

 

دیدید که ما نه بی‌شناسنامه‌ایم و نه بی‌سواد و نه می‌خواهیم در کنار شیطان به جهنم برویم و نه مخالف مذاکره و توافق خوب هستیم بلکه دانشجویانی هستیم که از سر آرمان خواهی و استکبار ستیزی با شما سخن می‌گوییم. و این‌ها سوالات ما از شما بود که متاسفانه نیامدید تا جواب‌های شما را بشنویم. اما این سوال‌ها را پرسیدیم که به آن‌ها فکر کنید و اگر خواستید پاسخ آن‌ها را بدهید. هر چند ما از پاسخگویی شما نا‌امید شدیم و مجبوریم چاره‌ای دیگر بیاندیشیم.

 

جناب آقای وزیر

 

مجبوریم که به بند میم وصیت نامه پیر سفر کرده‌مان عمل کنیم چرا که خود را فرزندان انقلابی این ملت می‌دانیم و هر چه به شما مسئولین تذکر می‌دهیم باز راه خود را می‌روید و به آرمان‌های انقلاب توجه نمی‌کنید. پس مجبوریم که خود دست به کار شویم.


بگو: من فقط به شما یک اندرز می‌دهم که: دو دو و به تنهایى براى خدا به پا خیزید، سپس بیندیشید که رفیق شما هیچ گونه دیوانگى ندارد. او شما را از عذاب سختى که در پیش است جز هشداردهنده‌‏اى [بیش‏] نیست. سبا-46 -

 
      


پیامهای عمومی ارسال شده

+ اگر من ...