سفارش تبلیغ
صبا ویژن

SNN

حجت‌الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رئیسی داوطلب دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در جمع تعدادی از فعالان حوزه زنان با اشاره به اهمیت بالای نقش زن در اسلام گفت: نگاه ما به زن همان نگاه شریعت اسلامی است. ممکن است در شریعت اسلامی زن و مرد به‌لحاظ جسمی تفاوت داشته باشند اما از نظر انسانی تفاوتی وجود ندارد و یک زن هم می‌تواند حیات طیبه داشته باشد.

 

وی افزود: به‌لحاظ نقش اجتماعی طبیعتاً وظایفی به‌عهده آنها است که در خانواده نقش اجتماعی زنان به‌عنوان کانون عاطفه توجه به همسر و فرزندان است و مردان نیز طبیعتاً وظیفه دارند سخت تلاش کنند تا بتوانند زندگی صمیمی را برای جامعه به وجود آورند.

 

داوطلب انتخابات ریاست جمهوری با اعلام اینکه توجه به مسئله خانواده از افتخارات قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران بوده است، اظهار داشت: در نظام اسلامی امام خمینی(ره) به‌عنوان پیشوا و رهبر معظم انقلاب بر نقش نهاد خانواده و زن تأکید زیادی کردند.

 

حجت‌الاسلام والمسلمین رئیسی تصریح کرد: امور زنان نباید در چنبره مسائل سیاسی و حزبی قرار بگیرد. مسئله زن واقعیتی است که باید با اراده و تصمیم با آن برخورد شود نه اینکه برای جلب توجه دیگران و جلب منافع و تحکیم موقعیت استفاده ابزاری کرد. استفاده از هر امر و مسئله‌ای به‌صورت غیرواقعی و تبلیغی برای جلب توجه ناپسند است.

 

وی تأکید کرد: شعاری برخورد کردن و سیاسی کردن موضوع زنان که یک واقعیت اجتماعی و واقعیت خلقت هستند درست نیست.

 

داوطلب انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: حتماً برنامه من در حوزه زنان جدا از سیاست‌های مصوب کشور نیست. برنامه‌نویسی و شعار کافی است و اکنون زمان و میدان اجرا رسیده است. سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری در حوزه حمایت زن و خانواده باید اجرایی شود. اگر این قوانین را اجرایی نکنیم تنها در حوزه شعار باقی می‌ماند و به‌صلاح نیست بعد از 38 سال از عمر انقلاب برنامه شعاری باشد.

 

حجت‌الاسلام رئیسی خاطرنشان کرد: زنان باید احساس کنند سیاست‌های مصوب و قوانین در جهت حمایت از آنها در حال اجرا است نه اینکه در حد لفظ و شعار باقی بماند.

 

وی با ابراز اینکه آرامش زنان در خانواده و یا اداره و سازمان بسیار مهم است، گفت: اگر زنی از صبح تا عصر در جامعه به فعالیت می‌پردازد و در عرصه‌های اجتماعی نقش ایفا می‌کند باید آرامش داشته باشد. خانم‌ها باید در حوزه اداری و نقشی که در خانه دارند بدون اضطراب باشند و استرس و اضطراب از آنها زدوده شود. این اضطراب وقتی زدوده شود که زنان احساس کنند سازوکارهای کشور حامی آنهاست.

 

وی خاطرنشان کرد: سازوکار حمایت از زنان فقط قانونگذاری نیست یا اینکه دستگاه قضایی فقط اقدام کند. بلکه همه سازوکار کشور باید از زنان در جهت ایفای نقش مادری و نقش اجتماعی در جامعه حمایت کند. سازوکارهای کشور باید آهنگ حمایت از ایفای نقش زنان در ارتقاء جامعه را داشته باشد.

 

حجت‌الاسلام والمسلمین رئیسی در بخش دیگری از سخنانش به اهمیت تسهیل ازدواج در جامعه اشاره کرد و افزود: مسئله ازدواج دختران و تسهیل ازدواج امری ضروری است و دولت تنها مسئول نیست بلکه کانون‌های محلی، افراد خیرخواه و زنان و مردان نیکوکار باید به این قضیه وارد شوند و سازوکار دولتی هم از آنها حمایت کند. در مسئله ازدواج اعطای وام نیز بسیار مهم است البته نباید فقط شعار آن را بدهیم بلکه باید در عمل هم موضوع وام اجرایی شود.

 

وی با اشاره به تجربیات خود در حوزه حل مشکل ازدواج جوانان اظهار داشت: بنده در طول یک سالی که در مشهد حضور دارم مراجعات فراوانی در مورد مشکلات مربوط به ازدواج و عدم نبود مسکن داشته‌ام. آنجا این بحث را مطرح کردیم حالا که زمین و پول متعلق به امام رضا(ع) وجود دارد کاری برای حل مشکل ازدواج جوانان انجام دهیم و لذا 600 واحد مسکونی برای زوج‌های جوان احداث شد.

 

داوطلب انتخابات ریاست جمهوری با اشاره به مسئولیت خود به‌عنوان نماینده مجلس خبرگان رهبری در استان خراسان جنوبی نیز اظهار داشت: در آنجا نیز پرس‌وجو کردیم که آیا زمینی از اموال آستان قدس رضوی وجود دارد یا خیر، که بعد از پیدا شدن زمین برای ساخت مسکن برای حل مشکل ازدواج جوانان اقدام کردیم. قویاً معتقدم هر اقدامی برای حل مشکل ازدواج، مسکن جوانان، وام ازدواج و اهدای تسهیلات مالی باید انجام شود.

 

وی با اشاره به اهمیت تشکیل خانواده گفت: در ارتباط با تشکیل خانواده نگاهم همان نگاه مقام معظم رهبری است و باید جنبش ملی تشکیل خانواده شکل بگیرد و همگان در آن سهم و نقش ایفا کنند. همان‌طور که امروز بسیاری حاضرند این نقش را ایفا کنند. تجربه نشان داده هر جا مردم وارد عرصه شدند مشکلات حل شده است. البته مردم تنها نباید در وسط میدان باشند و دولت باید قانوناً از حضور مردم حمایت کنند.

 

حجت‌الاسلام والمسلمین رئیسی با اشاره به دیدگاه خود در حوزه حمایت از زنان اظهار داشت: بیمه زنان خانه‌دار حتماً باید اجرایی شود و ما نسبت به آن تأکید داریم. همچنین بیمه زنان روستایی و عشایری حتماً باید اجرایی شود چرا که زنان عشایر کنار مردان و حتی در مواقعی برتر از مردان سهم مهمی در تولید دارند. زنان روستایی و عشایر کنار زنان خانه‌دار باید احساس کنند که سازوکارهای کشور در جهت حمایت از آنها حرکت می‌کند.

 

وی همچنین ابراز کرد: ما معتقدیم یک فرد بیمار نباید دغدغه مریضی و همچنین اضطراب ناشی از مراجعه به بیمارستان و هزینه‌ها را داشته باشد و باید بیمه‌ها در جهت حمایت از آنها فعال شود.

 

داوطلب انتخابات ریاست جمهوری با اشاره به موضوع حقوق زنان گفت: ما معتقدیم بالاتر از بحث حقوق زنان بحث کرامت زنان است. امروز در جهان بحث‌هایی درباره حقوق زن مطرح می‌شود اما هدف چیز دیگری است. بخشی از شعار کار و کرامت که مطرح کردیم شامل کرامت زنان است.

 

حجت‌الاسلام رئیسی در باره موضوع اشتغال زنان نیز تأکید کرد: ما حتماً اشتغال زنان را قبول داریم نه‌فقط برای زنان تحصیلکرده بلکه زنان غیرتحصیلکرده نیز نقش مهمی دارند. هر جا زمینه‌ای برای ایفای نقش زن مطرح باشد حتماً می‌تواند نقش ایفا کند. در پاسخ به کسانی که در این زمینه‌ها ایجاد شبهه می‌کنند باید بگویم من به این موضوع اعتقاد دارم و در سلوک عملی خانواده خود آن را اجرا کردم نه اینکه باوری داشته باشم اما در عمل به‌گونه‌ای دیگر اجرا کنم. در عمل معتقدم همسر و دخترم نیز تا آنجا که می‌توانند باید در جامعه نقش ایفا کنند، لذا صحبت‌هایی که درباره نقش زن در جامعه می‌کنم در زندگی شخصی خود اجرا کرده‌ام و هر زنی که می‌تواند نقشی در جامعه داشته باشد باید ایفای نقش کند.

 

داوطلب انتخابات ریاست جمهوری با اشاره به اهمیت توجه به زنان بی‌سرپرست گفت: زنان بی‌سرپرست باید مورد توجه مضاعف قرار گیرند چرا که آنها هم دغدغه حفظ فرزند، هم دغدغه نقش پدری و هم دغدغه صیانت از خانواده را دارند.

 

وی با بیان اینکه "قانون در کشور کم نداریم"، تصریح کرد: نوبت بخشنامه و برنامه‌نویسی تمام شده و باید صحبت از اجرا باشد، مردم باید در عمل ببینند که قانون اجرا می‌شود.

 

حجت‌الاسلام رئیسی با یادآوری موضوع طلاق به‌عنوان یکی از آسیب‌های اجتماعی اظهار داشت: طلاق علل مختلفی نظیر بحث‌های مالی، بیکاری، اعتیاد و دیگر موارد دارد. فکر می‌کنم مهمتر از بحث آسیب‌شناسی آسیب‌زدایی از مشکلات است. ما برای رفع معضل بیکاری و ایجاد شغل برنامه کارشناسی تهیه کردیم. هر کسی در باب اشتغال سخنی داشته شنیده‌ایم یا در آینده خواهیم شنید و بنده برنامه‌های خود را اعلام خواهم کرد. درباره مبارزه با مواد مخدر نیز با توجه به سابقه‌ای که در مقابله با مفاسد اجتماعی و بحث مواد مخدر دارم برنامه جدی تهیه کردم.

 

داوطلب انتخابات ریاست جمهوری درباره موضوع طلاق توافقی نیز گفت:‌ درست است که دختر و پسر می‌توانند با توافق یکدیگر از هم طلاق بگیرند اما در این میان بزرگان خانواده نیز نقش مهمی دارند و باید پادرمیانی‌های لازم را انجام دهند و نگذارند پیوند عاطفی به هم بریزد. مسئله حقوقی در خانواده روبنایی است. آنچه زیربنای خانواده و ازدواج است مودت و رحمت بین زن و شوهر است. راه آسیب دیدن مودت و عاطفه میان زن و شوهر دادگاه نیست بلکه بزرگترها باید نقش ایفا کنند.

 

وی درباره اینکه برنامه‌اش برای ایجاد ساختار جدی در حوزه بانوان چیست، یادآور شد: تاکنون در دولت‌های مختلف مشاور امور زنان وجود داشته است. به‌نظر مسئله زنان گسترده‌تر از حوزه مشاورت است و باید ساختار مناسبی برای اجرای سیاست‌ها و قوانین مربوط به حمایت از خانواده ایجاد شود. این ساختار نه‌فقط در یک بخش دولت بلکه باید در همه مجموع دولت ایجاد شود. ما امروز سیاست‌های کلی نظیر جمعیت و حمایت از خانواده را داریم و من حوزه مشاورت را برای پیگیری مشکلات این حوزه کافی نمی‌دانم.

 

داوطلب انتخابات ریاست جمهوری همچنین ازبرنامه ویژه برای رسیدگی به مشکلات معلولان خبر داد و افزود: ما حتماً به حوزه معلولان توجه جدی خواهیم داشت. با توجه به اینکه معلولان از نظر فیزیکی دچار محدودیت هستند ما نباید محرومیت‌های مضاعفی برای آنها درست کنیم. بیمه معلولان امری بسیار مهم است و ما به‌صورت قانونمند از آنها حمایت خواهیم کرد.

 

حجت‌الاسلام رئیسی با اشاره به برنامه‌هایی که در مدت فعالیت در آستان قدس رضوی برای حوزه زنان انجام شده است، گفت: ما گام‌های جدی در آستان قدس برای پیگیری از مسائل زنان برداشتیم و برای اولین بار مرکز امور زنان ایجاد کردیم. همچنین رواق بسیار وسیع و مناسبی به زنان اختصاص دادیم و اعلام کردیم مطلقاً مردان به این رواق رفت و آمد نکنند. حتی برخی آقایان به‌شوخی به ما اعتراض کردند و به آنها گفتیم "مواظب باشید دیگر رواق‌ها به زنان اختصاص پیدا نکند"، لذا باید تأکید کنم سخن در رویکرد است و ما رویکردی جدی به حوزه زنان داریم.
      

افسران - بصیرت...
      

به نقل از تابش کوثر، روز دوشنبه در یکی دیگر از حملات مسلحانه در آمریکا الین اسمیت، معلم 53 ساله مدرسه ابتدایی در سن برنادیو کالیفرنیای آمریکا توسط همسرش به قتل رسید. در این حمله علاوه بر این معلم دو کودک 8  و 9 ساله نیز به ترتیب کشته و زخمی شدند.

طبق آمارهای دپارتمان ملی پلیس آمریکا به طور متوسط در هر ماه 50 زن قربانی خشونت همسران خود در این کشور می شوند که با سلاح گرم به قتل می رسند.main-image

بر اساس این گزارش  شمار زیادی از زنان آمریکایی در اعتراض به این خشونتها در مراسم خاکسپاری این معلم شرکت کردند.

پس از این اتفاق بسیاری از روزنامه نگاران و طرفداران جنبش های ضد سلاح در آمریکا نظر مشترک خود را چنین اعلام کردند: "دلیل چنین رخدادهایی در این کشور، یک فرد خاص نیست. این رخدادهای ناگوار هشدار و زنگ خطری است که نشان می دهد حمل آزاد سلاح تا امروز تا چه حد تاثیرات نامطلوب داشته است."

گاردین در ادامه نوشت : اخبار مرتبط با کشتار مسلحانه به ویژه در چند ماه اخیر در رسانه های آمریکا بسیار معمول بوده است.بعد از حمله مسلحانه ای که در سال 2012 در مدرسه ای در کنتیکت آمریکا رخ داد سازمانی با اهداف ضد سلاح ایجاد شد که فعالیت هایی در مقابله با این قانون و خشونت بر علیه زنان را دنبال می کند. شانون واتز بنیانگذار این سازمان گفت: "استفاده گسترده از سلاح در آمریکا جان همه مردم را تهدید می کند."

به گزارش سازمان تحلیلی خبری ملی آمریکا همه ساله حدود 760 آمریکایی توسط همسران خود با سلاح به قتل می رسند. در این میان حمله زنان به مردان بسیار کم گزارش شده است.

طبق آمارهای سایت تحلیلی اوری تون 54 %از کل حملات مسلحانه در آمریکا مربوط به حمله به همسر یا سایر اعضای خانواده بوده است. هم چنین در 64 % کسی که مورد حمله مسلحانه قرار گرفته زنان و کودکان بوده اند.

تحلیل های روزنامه نیویورک تایمز نشان می دهد در سال 2015 در هر حمله مسلحانه به طور میانگین 4 نفر درگیر می شوند که از میان آن ها یک نفر به قتل می رسد و 3 نفر زخمی می شوند.

واتز گفت: "قانون گذاران آمریکا نباید اجازه حمل سلاح را به عموم بدهند. چرا که خشونت بر علیه زنان و سو استفاده از حمل سلاح در این کشور به ویژه در سال های اخیر بسیار زیاد شده است.
      

علی رغم اعلام مسئولین وزارت علوم اعم از وزیر و معاون فرهنگی مبنی بر عدم صدور مجوز برای برگزاری اردوها مختلط اما دانشجویان دانشگاه کاشان، دسته جمعی به اردوی مختلط رفتند!

در حالی که معاون وزیر علوم برگزاری اردهای مختلط دانشگاهی را قویا تکذیب کرده بود اما برگ دیگری از دفتر زرین دانشگاه‌های دولت یازدهم رو شد و تصاویری منتسب به دانشجویان دانشگاه کاشان در اردوی مختلط قایق سواری و کویر نوردی و ... منتشر شد.

گفتنی است که دانشجویان شرکت کننده در این اردوی مختلط دانشجویی با یکدیگر عکس یادگاری گرفتند.

 ضمن عرض پوزش و به منظور تنویر افکار عمومی در خصوص تناقض  میان اظهارات مسئولین وزارت علوم و دانشگاه‌های سراسر کشور، کوشه‌ای از این تصاویر را منتشر می‌کند.

گفتنی است که بعد از انتشار تصاویر مربوط به این اردوی مختلط دانشجویی، تشکل‌های دانشجویان دانشگاه شیراز، نامه‌ای سرگشاده خطاب به سرپرست این دانشگاه نوشتند که در ادامه می‌خوانید:

بسم الله الرحمن الرحیم
«اینکه بنده گاهی اوقات راجع به این اردوهای مختلط و کارهای خلاف و این‌چیزها مدام تذکّر میدهم، این را حمل بر خشکه‌مقدّسی نکنند؛ اینها ایراد به وجود می‌آورد، اینها اشکال به وجود می‌آورد و محیط دانشگاه را از آن شکلی که باید و لازم است خارج میکند. اینکه ما در مقابل این‌چیزها بی‌تفاوت باشیم، درست نقطه‌ی مقابل آن‌چیزی است که ما امروز از دانشگاه توقّع داریم و در دانشگاه‌هایمان به آن نیاز داریم.»

(امام خامنه ای (حفظه الله تعالی) در دیدار با اساتید دانشگاه)

سرپرست محترم دانشگاه شیراز
جناب آقای دکتر گشتاسبی

سلام علیکم
همانگونه که مستحضرید انقلاب اسلامی آمد تا در برابر فرهنگ منحط و شرک آلود غربی و آمریکایی بایستد و جوامع مسلمان را به سوی عمل به اسلام ناب هدایت کند و به پیش ببرد. برای تحقق این هدف، مجاهدت های بی نظیری صورت گرفت و خون پاک بسیاری از جوانان و مردان و زنان مومن بر زمین ریخت و شیرینی های بی بدیلی از حرکت در این مسیر در دفاع مقدس و پس از آن در مراکز علمی و دانشگاهی و ... به دست آمد که همگی مرهون عمل به اسلام ناب و دوری از فرهنگ منحط غربی است. اما برخی در این ایام به دنبال زنده کردن مصادیق فرهنگ منحط غربی هستند تا دانسته یا نادانسته مانع از عمل به اسلام ناب شوند و در نتیجه از پیشرفت های علمی بکاهند و کام ملت را تلخ نمایند.

 آری! علی رغم تأکیدات مکرر دلسوزان نظام مبنی بر عدم برگزاری اردوهای مختلط دانشجویی متأسفانه شاهد آن هستیم که به بهانه های مختلف این اردوها کماکان در حال برگزاری است. نمونه آخر آن، برگزاری اردوی مختلط دانشجویی به بهانه اردوی علمی رشته مهندسی برق دانشگاه شیراز است. این اردو که به بهانه بازدید از کارخانه آلومینیوم سازی هرمزگان صورت گرفته بود به گردش و تفریح در منطقه قشم! می انجامد. این در حالی است که به ظاهر، اساتید مربوطه نیز در این اردو جهت مدیریت فضای علمی حضور داشته اند. حال جای سوال اساسی از مسئولین دانشگاهی است که به چه دلیل و توجیهی هیچ اراده جدی برای عدم برگزاری اردوهای مختلط از خود نشان نمی دهند؟ آیا اینان که خود را مکلف به رعایت قانون می دانند اطلاع ندارند که به بهانه های واهی در پشت پرده این اردوها چه می گذرد؟ چرا اساتید بانی این اردوها از چنان حاشیه امنی برخوردار هستند که با ضمانت آنان این چنین هنجار شکنی هایی رخ می دهد؟ نهادهای نظارتی که متولی صدور مجوز این اردوها هستند آیا این قدر ساده لوح هستند که ندانند چنین اردوهایی، مقوله علم و بازدیدهای علمی را بهانه کرده اند؟ تشکل های ارزشی دانشگاه شیراز ضمن اتمام حجت به همه مسئولین دانشگاه شیراز و همچنین مسئولین وزارت علوم اعلام می کنند که این دور زدن آشکار قانون توسط خاطیان، نباید با اهمال آنان مواجه شود و مدیران خاطی باید پاسخگوی خطای خود باشند و در صورتی که این اقدامات ساختارشکن ادامه پیدا کند، بر مبانی "بند م" وصیت نامه حضرت امام (ره) که فرمود : « و از آنچه در نظر شرع حرام و آنچه برخلاف مسیر ملت و کشور اسلامی و مخالف با حیثیت جمهوری اسلامی است، به طور قاطع اگر جلوگیری نشود، همه مسئول می‌باشند. و مردم و جوانان حزب‌اللهی اگر برخورد به یکی از امور مذکور نمودند به دستگاههای مربوطه رجوع کنند و اگر آنان کوتاهی نمودند، خودشان مکلف به جلوگیری هستند . » اقدامات مقتضی را انجام خواهند داد.

و السلام علیکم و رحمه الله و برکاته

بسیج دانشجویی دانشگاه شیراز
انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه شیراز
جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه شیراز
مجمع دانشجویی آرمان دانشگاه شیراز
مجمع یادواره شهدای دانشجویان دانشگاه شیراز
مجمع دختران مسلمان  دانشجویان دانشگاه شیراز

رونوشت

 دفتر مقام معظم رهبری (مدظله العالی)
نماینده محترم ولی فقیه در استان فارس و امام جمعه شیراز
مسئول محترم نهاد نمایندگی ولی فقیه در دانشگاههای کشور
مسئول محترم نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاههای استان فارس
فرمانده محترم سپاه فجر فارس
وزیر محترم علوم، تحقیقات و فناوری
رییس محترم سازمان بسیج دانشجویی کشور
استاندار محترم فارس
مدیرکل محترم اطلاعات استان فارس
مدیر کل محترم دادگستری استان فارس
فرمانده محترم انتظامی استان فارس
اعضاء محترم  شورای فرهنگی دانشگاه شیراز
      

در روزهای گذشته گذشته ویدئویی در یک رسانه اینترنتی داخلی در فضای مجازی منتشر شده که واکنش‌های زیادی را در پی داشته است و دست‌اندرکاران این سایت ویدئویی را نهایتاً مجبور به عذرخواهی و بستن کامنت‌های آن ویدئو کرده‌ است.

 

ماجرای این ویدئو به این صورت است که یک زوج جوان در مقابل مجری نشسته‌اند و به سؤالات وی پاسخ می‌دهند. در بخشی از اینویدئوی18دقیقه‌ای مجری در کمال تعجب از زن متأهل می‌پرسد:«آیا هیچ‌وقت به مرد دیگری علاقه‌مند بوده‌اید؟!» و زن متأهل هم در کمال صراحت می‌گوید: «آره، شهاب حسینی!». شوهر این زن که گویا پیش از این نیز از علاقه همسرش به شهاب حسینی خبر داشته می‌گوید: «هر وقت فیلم‌هایش را می‌بینم عصبی می‌شوم!» در ادامه مجری به زن متأهل با یادآوری ماجرای خواستگاری شوهر فعلی‌اش -سروش- می‌گوید اگر بعد از خواستگاری سروش، شهاب حسینی بیاید و بگوید فاطمه جان من هم شما را دوست دارم شما صادقانه به کدام جواب می‌دهید؟ و زن با صراحت بیشتری از قبل جواب می‌دهد: «شهاب حسینی!» و مجری این‌بار از مرد می‌پرسد نظر شما درباره انتخاب شهاب حسینی توسط همسرتان از بین شما و شهاب چیست و مرد هم می‌گوید: «منطقی است!»

 

انتشار گسترده این ویدئو و واکنش‌های زیاد مخاطبان، مسئولان این سایت را مجبور به انتشار توضیحاتی در خصوص این کلیپ کرده است اما برخلاف بیانیه منتشر شده این سایت، که توسط یک مجری ممنوع‌الکار تلویزیون اداره می‌شود هدف و نتیجه این سؤال و جواب‌ها هیچ‌ سنخیتی با «اشاعه فرهنگ ازدواج آسان، عشق و محبت بین زوج‌ها و همچنین آسان گرفتن ازدواج برای جوانان» ندارد و حتی یک «سوء برداشت» هم نیست.

 

اگر خوشبینانه به این ماجرا نگاه کنیم، تعمدی را متوجه دست‌اندرکاران این سایت در ترویج بی‌حیایی، بی‌غیرتی و یا عشق‌های مثلثی و نگاه ساده‌انگارانه به موضوع خیانت در روابط زناشویی نمی‌بینیم و آنان را مبرا از این غرض‌ورزی‌های بی‌اخلاقانه می‌دانیم اما کم نیستند شبکه‌های فارسی‌زبان ماهواره‌ای که تعمداً مروج این افکار هستند و به قبح‌زدایی از این رذائل غیراخلاقی می‌پردازند تا جایی که همین چند روز پیش یک سایت فارسی‌زبان با برگزاری نشستی و با طرح این موضوع تأمل برانگیز که «آیا خیانت در روابط عاطفی و زناشویی امری غیراخلاقی است؟» به تئوریزه کردن و قبح‌زدایی از موضوع خیانت در روابط زناشوئی و ارائه راهکار برای داشتن توأمان رابطه‌های عشقی‌ مثلثی و عدم خیانت پرداخت!

 

 

این سایت فارسی‌زبان برای بررسی این موضوع از دو کارشناس باصطلاح جامعه و دین شناس دعوت کرده است که سابقه سیاسی و مخالفت آنان با مبانی دینی و سیاسی نظام جمهوری اسلامی بیش از هر تخصص دیگری در آنان مشهود است و مقالات و یادداشت‌های متعددی از آنان در ضدیت با اسلام، ولایت فقیه و جمهوری اسلامی و ترویج مسلمان سکولار و لیبرالیسم در کارنامه آنان یافت می‌شود.

 

پرسش و پاسخ این سایت فارسی‌زبان با این سؤال شروع می‌شود که «خیانت در زناشویی چیست و چه زمانی اتفاق می‌افتد؟» و با این سؤال بدیهی ادامه پیدا می‌کند که «آیا می‌توان همزمان دو یا چند نفر را صادقانه دوست داشت و خیانتکار هم نبود؟»

 

پاسخ‌های این دو کارشناس نیز در خور تأمل است؛ اینکه در ابتدای این گفت‌وگو مطرح می‌شود «ما هیچ مسئله یا ارزش اخلاقی نداریم که صرفاً فردی باشد و مفهوم اخلاقیات در دایره امور اجتماعی قرار می‌گیرد» گزاره‌ و زیربنایی است که این ابهام در ادامه توسط آن دو کارشناس مطرح می‌شود که «چون ما از طریق اجتماع می‌آموزیم که خیانت امری ناروا است پس تاکنون هیچگاه بدون چون و چرا به این موضوع نگاه نکرده‌ایم که آیا لزوماً خیانت این‌طور هست یا نه؟!»

 

دوست داشتن یک یا چند نفر دیگر توسط یک زوج متأهل -چه از طرف مرد و چه از طرف زن- صرفاً اگر نقض عهد و توافق طرفین نباشد و به دیگری زیان نرساند و منجر به دروغ گفتن و پنهان‌کاری هم نشود از نظر این کارشناسان بی‌اشکال است! چرا که به اعتقاد آنان عاشق شدن و دل‌بستن به دیگری فعلی غیرارادی است چون زن و مرد متأهل «ناخودآگاه و ناغافلانه به دیگری دل می‌بندند» پس مشمول خیانت نمی‌شود!

 

در ادامه این گفت‌وگو این سؤال به صورت شفاف مطرح می‌شود که «آیا می‌توان در روابط همزمان بود و خیانتکار هم نبود؟ راهی برای این هست؟» و این جواب داده می‌شود که «بله قطعاً هم ممکن است. ببنید اصل اینکه شما دل‌بسته چندین نفر بشوید حالا خواه ارادی و خواه غیرارادی خیانت نیست.» البته شروط قبل مجدداً تکرار می‌شود و برای روابط همزمان و خیانتکار نبودن هم راه‌حل پیشنهاد می‌شود و اینکه «شما از ابتدا با شریک عاطفی‌تان رابطه را باز بگذارید.»

 

به هرحال ماحصل این گفت‌وگو ترویج این فرهنگ است که رابطه همزمان داشتن زن و مرد متأهل با یک یا چند نفر دیگر و دل‌بستن‌های چندضلعی صرفاً اگر پنهان‌کاری نباشد و طرفین از این رابطه‌ها باخبر باشند نه نتها خیانت نیست بلکه شجاعت اخلاقی است و اینکه در حال حاضر اگر اجتماع به ما می‌آموزد که خیانت موضوعی غیراخلاقی است، ما می‌توانیم با این فکر مبارزه کنیم و آن را دوباره ارزیابی کنیم که آیا من می‌توانم همزمان چند نفر را دوست داشته باشم؟ و اگر چنین چیزی هست خب من می‌توانم از شر این چیزی که جامعه دارد روی ذهن و بدن من تحمیل کند بیرون بیایم و این یک وضعیت تازه است!

 

واضح است که ترویج و تئوریزه کردن سبک زندگی غربی، حیاء زدایی از فرهنگ اسلامی-ایرانی و سست کردن پایه‌های یک خانواده دینی با نگاه تساهلی و تسامحی به موضوعات خیانت و عدم وفاداری زن و شوهر و عشق‌های چندوجهی از شگردهای شبکه‌های ماهواره‌ای و سایت‌های اینترنتی در ضدیت با دین و آرمان‌های انقلاب اسلامی است اما رسانه‌ها و سایت‌های داخلی نباید گرفتار این دام‌های وسوسه برانگیز به بهانه‌های افزایش بازدید و کلیک شوند و اگر تعمد و تکراری در رفتار آنان مشهود شود وظیفه نهادهای نظارتی در برخورد قاطع با آنان دوچندان می‌شود
      
   1   2      >


پیامهای عمومی ارسال شده

+ اگر من ...